FAQ

Przewodnik FAQ, czyli często zadawane pytania. W tym przewodniku znajdziesz odpowiedzi na większość nurtujących Cię pytań. Jęli nie to zaprasza do kontaktu. Prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat freedivingu jest portal Stowarzyszenia Freediving Poland i znajdziesz go  tutaj.

Freediving jest to nurkowanie na wstrzymanym oddechu i nie tylko. Więcej znajdziesz tutaj.

Freediving jest dla każdego, kto potrafi pływać i cieszy się nienagannym zdrowiem.

Aby wziąć udział w kursie należy mieć ukończone 18 lat (16 lat oraz zgoda obojga rodziców lub prawnych opiekunów) skontaktować się ze mną telefonicznie (najlepiej – ja nie gryzę 🙂 ), email lub przez formularz kontaktowy i zarezerwować miejsce. Potwierdzić rezerwację wpłatą 50% ceny kursu na konto bankowe.

Nic straconego, jeśli chcesz uprawiać freediving to sprzęt będzie Ci potrzebny nawet w ciepłych krajach. Skontaktuj się ze mną to pomogę Ci coś dobrać w miarę szybko i w rozsądnej cenie.

Student powinien posiadać własny skafander (5mm grubości z kapturem), neoprenowe skarpety min 3mm, maskę i fajkę do oddychania, płetwy odpowiednie do uprawiania freedivingu (kaloszowe długie i miękkie), pas balastowy z obciążeniem, matę do ćwiczeń (nie koniecznie, bo mam kilka własnych).

W przypadku gdy nie masz sprzętu, pomogę Ci go kupić lub doradzić gdzie możesz się udać, aby właściwie go dobrać.

Drobny sprzęt typu maska, fajka posiadam i mogę Ci pożyczyć (w cenie). W przyszłości jest plan, że moja oferta sprzętu będzie lepsza.

Nie jest. Podstawowe różnice to:

  • Skafander – pianka typu mokrego (koniecznie), nie może to być skafander suchy lub półsuchy, ponieważ freediving to przede wszystkim radość z nurkowania a nie walka ze sprzętem.
  • Płetwy – muszą być kaloszowe, w miarę długie, nie mogą to być płetwy z regulowanymi paskami zakładane na buty nurkowe.
  • Maska – powinna mieć jak najmniejszą pojemność aby wyrównywanie ciśnienie było łatwiejsze,
  • Fajka do oddychania – „kolanko” ustnika bez zaworka spustowego
  • pas balastowy i balast – najlepszym rozwiązaniem jest pas elastyczne, tzw marsylski oraz ciężarki ołowiane małe ok 0,5 kg, dla łatwiejszego wyważenia i wygody

Na pierwszym spotkaniu, będziemy trochę pisać, ale nie dużo, a mianowicie:

  • Najważniejszym dokumentem jaki wypełnisz jest kwestionariusz medyczny AIDA, w którym odpowiadasz na pytania odnoście stanu zdrowia. Jeśli którakolwiek odpowiedź brzmi YES być może Twój stan zdrowia nie pozwala Ci uprawiać freediving i w takiej sytuacji musisz skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje i na drugiej stronie kwestionariusza wyda opinię. W każdym przypadku kwestionariusz musi zostać podpisany przez lekarza.
  •  

Nie. Na początku Twojej przygody z freedivingiem zupełnie wystarczy wodoodporny zegarek z sekundnikiem.

Komputer nurkowy na początku nauki „przeszkadza”. Nie pozwala skupić się  na swoich umiejętnościach i odczuciach. 

W miarę wzrostu Twoich umiejętności komputer nurkowy będzie fajnym dodatkiem do Twojej przygody. Według mnie warto jest go mieć do szlifowania swoich umiejętności po ukończonym kursie.